Ana Sayfa Manşet Hulusi Akar: Mısır-Yunanistan Arasındaki Anlaşmanın Hükmü Yok

Hulusi Akar: Mısır-Yunanistan Arasındaki Anlaşmanın Hükmü Yok

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile dün Libya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında yapılan eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini yerinde inceledi, Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

Ziyaret Çok Verimli Geçti Birçok Konuyu Görüştük

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ve Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri ile ayrı ayrı görüşen Bakan Akar, ziyaretine ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Trablus’a yaptıkları ziyaretin “çok verimli” geçtiğini, birçok konuyu görüştüklerini, değerlendirdiklerini karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduklarını ifade eden Bakan Akar, ziyaretin Libyalılar için de önemli sonuçlar doğuracağına yönelik inancını dile getirdi.

Ulusal Mutabakat Hükümetinin Daveti Üzerine Buradayız

“Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınmış olan Ulusal Mutabakat Hükümetinin daveti üzerine buradayız. Onlarla beraberiz ve onları destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 500 yıllık bir geçmişimiz, ortak kültürümüz ve ortak tarihimiz olan Libyalı kardeşlerimizle kederde ve kıvançta beraber olmaya devam edeceğiz. Libya’nın bütünlüğü, güvenliği ve Libya halkının refahı için elimizden gelen gayreti göstermeyi sürdüreceğiz.”

Patlayıcı Tuzaklayanlara Karşı Da Timlerimiz Bu Patlayıcıları Temizlemekle Meşgul

Libya ile imzalanan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında Türkiye’nin Libya ile imkânlarını paylaştığını ve eğitim desteği sağladığını aktaran Bakan Akar, “Ayrıca burada insani faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Hastane çalışmalarına her türlü desteği sunuyoruz. Diğer taraftan acımasız bir şekilde etrafa mayın döşeyen, çok sayıda el yapımı patlayıcı tuzaklayanlara karşı da timlerimiz bu patlayıcıları temizlemekle meşgul. Herhangi bir şekilde sivillere zarar gelmemesi için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” dedi.

Ateşkesin Sürekli Olması İçin Gayret Ediyoruz

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in işlediği ihlallere de işaret eden Bakan Akar, şöyle konuştu: “Biz doğru taraftayız. BM tarafından tanınan bir hükümeti ve Libya’nın hem toprak bütünlüğünü hem de siyasi bütünlüğünü destekliyoruz. Halkının rahat, güven ve huzur içinde yaşamasına gayret gösteriyoruz. Ateşkesin sürekli olması için gayret ediyoruz. Karşı tarafın ise ne yaptığını herkes görüyor. Terhune’de neler olduğunu ve oradaki toplu mezarların ne anlama geldiğini herkesin bilmesi, kimin kimi desteklediğini iyi anlaması gerekiyor. Bugüne kadar Ulusal Mutabakat Hükümetine karşı desteklenen kişilerin kimler olduğu bugün çok açık bir şekilde ortaya çıkmış bulunuyor. Umuyoruz en kısa zamanda buraya da huzur, güven hakim olacak, Libyalı kardeşlerimiz de huzur ve güven içinde yaşayacaklar. ”

Yunanistan-Mısır Anlaşmasının Hiçbir Hükmü Yok

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri ve son dönemde bölgede yaşananlara ilişkin ne ilişkin bir soru üzerine ise şu değerlendirmede bulundu: “Doğu Akdeniz’de tamamen uluslararası hukuka uygun şekilde hem kendi hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin hak, hukuk, alaka ve menfaatlerini korumak, kollamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımız son derece açık ve şeffaf. Dolayısıyla komşularımızın hak ve hukukuna saygı gösteriyoruz, iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğumuzu her seferinde ifade ediyoruz. Bu şekilde yaptığımız çalışmaların önümüzdeki dönemde sonuçlanması için gayretlerimizi sürdüreceğiz.”

 

Ateşkesin Sürekli Olması İçin Gayret Ediyoruz

Yunanistan ve Mısır arasındaki ‘münhasır ekonomik bölge’ anlaşması için “hiçbir hükmü yok” diyen Bakan Akar, şöyle devam etti: “Bu anlaşma sadece hükümsüz olmakla kalmıyor, aynı zamanda hem Mısır halkının hem de bizzat Yunanlı politikacıların da bazılarının farkına vardığı gibi Yunan halkının da aleyhine olan bir çalışma bu. Dolayısıyla Ateşkesin sürekli olması için gayret ediyoruz.. Herhangi bir oldubitti ile bir takım olayları çarpıtarak bir yere varılamayacağını herkesi görmesini bekliyoruz. Bizim oradaki çalışmalarımız da istikrarlı bir şekilde devam ediyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mestan Özcan,”Terörün Kökünü Kazıyacağız”

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan ,Ak Parti Tekirdağ 6.Kadın Kolları Kongresinde ,Gara daki Şehitlerimiz ve bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Ak Parti...

Süleyman Kozuva Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik İle Görüştü

Çerkezkoy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik ile görüştü. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (CTSO) Süleyman Kozuva Ak...

Son Dakika:Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlıyor

Son dakika haberine göre, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde uygulamalı eğitimlerin yüz yüze, teorik eğitimlerin ise mümkün olduğunca çevrimiçi...

Akay, ”Karla Mücadelede Hiçbir Aksaklık Yaşanmadı

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’ü etkisi altına alan kar yağışı dolayısıyla gerçekleştirilen karla mücadele çalışmalarını yerinde inceledi. Akay yaptığı incelemeler sonrası açıklamalarda bulundu.   Çerkezköy...

Kapaklı Belediyesinden Büyük Turizm Atağı

Kapaklı'nın eko turizmde markası olan İkiz Göller Mesire Alanı’nın çehresini değiştirerek ilçeye ve bölgeye değer katacak İkiz Göller Mesire Yeri Lüks Bungalov Evler (Tiny...